Jihočeský kraj se významně podílí na dopravních stavbách v krajském městě


Na dnešním setkání s novináři  informoval hejtman Jiří Zimola o financování a realizaci dopravních staveb v Českých Budějovicích. Jihočeský kraj investuje zhruba šestkrát více finančních prostředků do společných dopravních staveb na území krajského města než českobudějovický magistrát.  Vyplývá to z přehledu akcí, které kraj prováděl v Českých Budějovicích v letech 2010 až 2013, nebo budou dokončeny v letech 2014 až 2015. Při porovnání celkových čísel to znamená, že kraj za uvedená období investuje do dopravní infrastruktury v Budějovicích kolem 871 milionu korun, zatímco magistrát 130 milionů. Jedná se o akce, které kraj prováděl ve spolupráci s městem České Budějovice. V investičních nákladech jsou zahrnuty veškeré práce na technický dozor, projektovou dokumentaci i na stavební práce.. „Zároveň je třeba ale zdůraznit, že i když se Budějovice podílí na těchto stavbách nižšími finančními částkami, tak město mimo jiné zajišťuje často složité vypořádání majetkoprávních vztahů při vykupování pozemků, bez čehož by ke stavbám vůbec nemohlo dojít,“ zdůraznil Zimola.

Kromě stavby nových silnic, jako v případě zanádražní komunikace či rekonstrukce ulice E. Rošického a křižovatky Mánesova – Lidická, byly součástí těchto investic mimo jiné úpravy chodníků, výměna veřejného a signalizačního osvětlení, úprava Dobrovodské stoky či úprava kolejové vlečky pro slévárnu. „Kraj dále ze svého rozpočtu zaplatil i 12 milionů korun za výměnu oken v rámci zavádění protihlukových opatření v českobudějovických ulicích Husova, Branišovská, Rudolfovská a Lidická,“ doplnil náměstek hejtmana Jaromír Slíva.  Všechny tyto akce jsou spolufinancované z ROPu, kromě uvedené výměny oken, a to tak, že 85% nákladů hradí ROP a 15% kraj. Totéž platí pro město. Peníze však musejí oba subjekty nejdříve uhradit ze svého a částky z ROPu získají až zpětně.

Investiční akce JčK a ČB v krajském městě v letech 2010 až 2014

Rekonstrukce křižovatky ulic Mánesova – Lidická

*Na rekonstrukci jedné z nejrušnějších křižovatek v ČB se kvůli lepší průjezdnosti podílel kraj částkou 18 milionů Kč a město 3 miliony Kč.

*Rekonstrukce skončila koncem září 2013 po více než dvou měsících.

Stavba zanádražní komunikace v letech 2010 až 2013

*V rámci 1. etapy část 1.2 do ní JčK investoval 187 milionů Kč a ČB 6 milionů Kč.
(Od ulice Pekárenská po ulici Rudolfovskou)

*V rámci 2. etapy část 2.1 do ní JčK investoval 69 milionů Kč a ČB 8 milionů Kč.
(Od ulice Rudolfovská po ulici Vrbenskou)

*Zanádražní komunikace – stavba je součástí propojení silnice od Jindřichova Hradce (a výhledově i od Prahy) s městským obchvatem směrem na Linec. Dokončení městského obchvatu přispěje k usnadnění a urychlení spojení se zahraničními sousedy a zdůrazní strategické postavení města.

Rekonstrukce ulice E. Rošického ve Čtyřech Dvorech

*Finanční podíl JčK tu činil 88 milionů Kč a ČB 48 milionů Kč.

*Rekonstrukce hlavní příjezdové komunikace na Zavadilku a jedné z hlavních příjezdových komunikací na Máj, konkrétně do ulice M. Horákové, začala v srpnu 2010 a trvala do září 2012.

Společné dopravní akce plánované 2014 až 2015 – zanádražní komunikace

*V rámci 2. etapy část 2.2 činí investice JčK 31 milionů Kč a ČB 18 milionů Kč.
(Od Vrbenské ulice po ulici Dobrovodskou)

* V rámci 4. etapy činí investice JčK 151 milionů Kč a ČB 37 milionů Kč.
(Od ulice U Lávky po ulici Novohradskou nedaleko marketu Penny)

Na akcích, které mají být dokončeny v letech 2014 až 2015, jsou již zahájeny stavební práce. Kromě přeložky silnice I. etapa I.I., (od ulice Pekárenská po propojení okruhů Nádražní až Okružní ulice), kde probíhá výběrové řízení na zhotovitele stavebních prací. Skončit by mělo cca do měsíce. Zatím se zde počítá s předpokládanou cenou 327 milionů korun.

Další plány do budoucna

Spolupráce kraje a města na propojení ulic Strakonické a Milady Horákové. Či na severním obchvatu Českých Budějovic. (Bližší údaje ohledně nákladů zatím nejsou.)

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 0,86215 s | počet dotazů: 201 | paměť: 32953 KB. | 29.09.2023 - 11:58:28