Partnerské stránky: Simpsonovi.Blog | Rick a Morty | Rozčarování | Futurama

Jedním z témat jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou byla výstavba vysokorychlostní trati z Prahy do Drážďan


Záměr výstavby této trati už v dubnu při společném jednání v Ústí nad Labem deklarovali český ministr dopravy Dan Ťok, saský ministr hospodářství, práce a dopravy Martin Dulig i zástupci samosprávy. K jeho realizaci přispívá i ustavené sdružení, které tento projekt má na starosti. Výstavba nové trati z Prahy do Drážďan by mohla započít během pěti let, nejdříve však v roce 2020. Po jejím dokončení cca kolem roku 2030 bude cesta z Prahy do Drážďan trvat přibližně jednu hodinu. Vizualizace nové trati https://ulozto.cz/live/!MW5iPgWFt/dresden-praha-cz-mp4

V případě projektu vysokorychlostní trati mezi Prahou a Drážďany se jedná o moderní spojení pro 21. století, které má jednoznačně praktické přínosy. Také z tohoto důvodu jej na česko-saské konferenci podpořil i evropský koordinátor TEN-T koridoru Mathieu Grosch, který zdůraznil význam projektu pro transevropské dopravní sítě TEN-T a aktivně jej podporuje na unijní úrovni. Vysokorychlostní trať Praha – Drážďany poskytne novou kapacitu a vyřeší limity současné trati. Nové spojení totiž bude umožňovat i provoz nákladních vlaků. Odhady nákladů na celou trasu jsou kolem 5 miliard Euro.

Zčásti bude trať vedena tunely, a to zejména v oblastech, kde je žádoucí vysoká míra ochrany životního prostředí. Přeshraniční úsek je projektován pro osobní i nákladní dopravu s max. rychlostí 230 km/h, úsek z Ústí nad Labem do Prahy pouze pro osobní dopravu a rychlost 350 km/h. Provozně se na tomto úseku předpokládá rychlosti nižší, u expresních vlaků mezi 250 – 300 km/h. Trasa z Ústí nad Labem pokračuje tunelem pod Českým Středohořím a oblasti Roudnice nad Labem se dostává do souběhu s dálnicí D8. Ve společném koridoru takto pokračují až k hranicím Prahy, kde se nová trať opět zanoří tunelem a vystupuje v oblasti Vysočan.

 

Zdroj: MD CR


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 0,93925 s | počet dotazů: 206 | paměť: 27921 KB. | 02.07.2022 - 10:40:42