Partnerské stránky: Simpsonovi.Blog | Rick a Morty | Domacírady

Jak se povedla úprava Řezáčova náměstí ?

V červnu 2008 byla dokončena rekonstrukce malého náměstí v městské části Praha 7 s cílem  vytvořit příjemný prostor a zklidnit dopravní režim. FOTO v článku.

Řezáčovo náměstí mělo ve středu čtverocového prostoru malý parčík s několika vzroslými jerlíny, keři a lavičkami. Před rekonstrukcí proběhlo jednání s občany a hledaly se optimální varianty řešení. Největší obavy z připravované změny vzbuzoval výrazný úbytek zeleně. Realizovaná varianta skutečně zeleň potlačila a v prostoru se prosadil kámen! V rámci úprav  došlo ke kompletní výměně povrchů, rekonstrukci rozvod, instalaci nového osvětlení, umístění nového mobiláře a dalších dekorativních prvků. Plocha náměstí byla snížena na úroveň přilehlých komunikací a bezbarieérový prostor byl doplněn o vodící pásy pro nevidomé. Jedinou standardně průjednou komunikací zůstala ulice Heřmanova se zpomalovacími prahy. Stromy na náměstí zůstaly a kolem nich byly vytvořeny „umělecké“ kruhy zaplněné valouny. V kontrastu s oblými kameny kolem stromů jsou místa určená k odpočinku,  fontána, několik vyvýšených květináčů a „tajemný hranol“. Osvětlení bylo umístěno do chodníku. Navíc byly instalovány tři podzemní kontejnery na tříděný odpad umístěné v jednom z rohů náměstí a které Praha 7 pořídila jako druhý pražský obvod po Praze 1.

Praha 7 - Řezáčovo náměstí  Heřmanova ulice Praha 7 - Řezáčovo náměstí

Na náměstí schází  barvy, stromy a zvýšené květináče v malém počtu nestačí prostor dostatečně oživit. Ani fontána v kvádru nevnáší do prostoru pohyb a prostor působí čistě ale studeně. Rychlost projíždějících automobilů se sice zpomalila ale od automobilů odděluje zklidněný prostor určený k odpočinku jen řada sloupků. Valouny umístěné kolem kořenů stromů jsou dosud čisté. Nedokážu si však dobře představit údržbu této plochy, která se bude postupně zanášet prachem, drobnými odpadky a postupně i zde vyraší tráva. Ta se totiž sama prosadí i tam, kde ji původně nikdo nesázel.   

Praha 7 - Řezáčovo náměstí  - osvětlení Praha 7 - Řezáčovo náměstí - podzemní kontejnery

Podzemní kontejnery se „učí“ obyvatelé z okolí Řezáčova náměstí  teprve užívat a tak v době mé návštěvy ležely vedle vhazovacích otvorů do kontejnerů hromady plastových pytlů a velké papírové krabice. Vozidlo Pražských služeb tuto nevzhlednou skládku právě likvidovala. Lidé patrně donesou tříděný odpad k nádobám, odradí je další manipulace a ponechají odpad vedle. Možná by se vyplatilo vyměnit velikost vhazovacích nádob a udělat mezi obyvateli menší osvětu. Na Praze 1 jsou obdobné kontejnery umístěny na Petrském náměstí a jejich užívání se už vžilo.

Související článek o podzemních kontejnerech.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 1,80364 s | počet dotazů: 176 | paměť: 25162 KB. | 24.09.2021 - 10:30:40
X