Partnerské stránky: Simpsonovi.Blog | Rick a Morty | Rozčarování | Futurama

Kdy zmizí unikátní gotický most v Klášterní Skalici?


Foto 28.6.2014, izdoprava

Foto 28.6.2014, www.izdoprava.cz

Starý most v Klášterní Skalici je sklenut dvěma oblouky na středový sloup s břitem proti toku Výrovky. Vznikl koncem 14. století zásluhou Matěje, opata nejmladšího cisterciáckého kláštera ve střední Evropě, jehož zbytky se ve Skalici příhodně nazvané Klášterní dodnes dochovaly. Je až k neuvěření, že most sloužil svému účelu po více než 600 let. V 60. letech 20. století byl most necitlivě zpevněn, aby po něm mohla jezdit nákladní auta. Tento necitlivý způsob úpravy se na mostu podepsal a v roce 2013 byl most vážně poškozen povodní. V současné době jsou na mostě provizorní zábrany, snížena nosnost mostu a zdá se, že nad starým mostem už všichni zlomili hůl.

V březnu letošního roku vypsala Krajská správa a údržba silnic Středočeského kraje veřejnou zakázku na rekonstrukci mostu č. 33416-2 v Klášterní Skalici ve Středočeském kraji. Zakázka je vypsána na dílo, kdy se  odstraní stávajících vrstvy vozovky v rozsahu cca 45m, provede výkop  a následně odstraní stávající konstrukce mostu. Místo starého mostu  bude postaven železobetonový mostní objekt včetně křídel a příslušenství, všech terénních úprav před a za mostem a  úpravy koryta Výrovky pod mostem.

Foto dne 28.6.2014 www.izdoprava.cz

Foto dne 28.6.2014 www.izdoprava.cz

Oprava by měla vyřešit problematiku mostu a jeho nejbližšího okolí. Z toho důvodu je oprava vozovky řešena pouze v nezbytně nutném rozsahu. Výraznější silniční úpravy se nepředpokládají. Předpokládá se pouze drobná šířková úprava, směrové a výškové vedení  bude rovněž upraveno jen minimálně.  Součásti opravy mostu bude i dodání provizorní konstrukce lávky pro chodce. Výběrové řízení není k dnešnímu dni dokončeno.

Vypadá to, že unikátní mostní konstrukce, která není bohužel zapsána v seznamu nemovitých kulturních památek ČR, bude rozebrána a budou ji připomínat jen fotografie. Národní památkový ústav se sice začal o most zajímat, ale proti stavbě nového mostu nic nepodnikl. Obyvatelé Klášterní Skalice vítají stavbu nového mostu také proto, že vznikne širší most a chodník, který v současné době u mostu chybí. Ten bude mít na starosti sama obec.

Foto 28.6.2014 www.izdoprava.cz

Foto 28.6.2014 www.izdoprava.cz

Díky novému mostu by se tedy měl zlepšit průtok vody a zároveň také průjezdnost celou obcí. S opravou mostu souvisí následně také oprava opěrné zdi, na kterou dostali v Klášterní Skalici dotaci.

 


Fotografie – most v Klášterní Skalici, jehož autorem je IZDoprava.cz, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora 4.0 Mezinárodní .


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 0,92707 s | počet dotazů: 222 | paměť: 29931 KB. | 30.09.2022 - 01:21:05