Partnerské stránky: Simpsonovi.Blog | Rick a Morty | Rozčarování | Futurama

Integrovaný dopravní systém na Českobudějovicku funguje bez problémů


Integrovaný dopravní systém Jihočeského kraje – Českobudějovicko (dále už jen IDS ČB) zahájil provoz 1. ledna letošního roku. Českobudějovicko bylo pro zavedení IDS vybráno zejména proto, že se jedná o spádové území, v jehož rámci využívá veřejnou dopravu zajišťovanou dopravci, se kterými má kraj uzavřenou smlouvu, denně až 90 % obyvatel. Dalším důležitým faktorem bylo, že se do IDS zapojila českobudějovická MHD, coby největší městský dopravce na jihu Čech. Projekt připravil a realizoval Jihočeský kraj se společností JIKORD ve spolupráci s dopravci a městem České Budějovice. Uvedené území se rozkládá zhruba do 20 kilometrů od krajského města a pokrývá tak například Křemežsko, Zlatou Korunu, Borovansko, Ševětín, Zliv či Holašovice.

Momentálně IDS ČB zajišťuje pět smluvních dopravců. „Konkrétně Dopravní podnik města České Budějovice, GW BUS, ČSAD Autobusy České Budějovice a Comett plus. Kromě nich mohou cestující navíc využít i vlaky Českých drah. Osobní a spěšné neomezeně, k tomu navíc rychlíky v úsecích České Budějovice – Zliv a České Budějovice – Velešín,“ upřesnil náměstek hejtmana pro dopravu Jan Kubík.

Aby mohl cestující užívat integrovaný systém, musí mít průkaz IDS s fotografií, který pořídí za 30 korun. Nebo jinou průkazku na slevu jízdného – například žákovskou, studentskou či ZTP. Držitelé těchto průkazů si pak mohou zakoupit časové jízdenky s platností na 7, 30 nebo 90 dnů. Nejvýhodnější je si pořídit jízdenku na 90 dnů, kde cestující ušetří na jízdném 28 procent oproti době před jeho zavedením. U 30denní a 7denní jízdenky dosahuje úspora až 20 procent.

Další výhodou IDS nad rámec povinných slev je sleva pro seniory nad 65 let. Majitel průkazu může rovněž zdarma přepravit dvě děti do šesti let. Ztrátu, která dopravcům vznikne kvůli nižším příjmům za levnější tarify jízdného, uhradí kraj.

Cestující, který si zakoupí jízdenku mezi výchozí a cílovou zastávkou, platí jízdné podle počtu projetých zón, kterých je v IDS ČB celkem 25. Nejvhodnější spojení i cenu najdou cestující na internetu.

Veškeré informace o IDS Jihočeského kraje – Českobudějovicko získají cestující na internetových stránkách  www.idsjk.cz, v prodejních místech dopravců GW Bus, ČSAD Autobusy, České dráhy nebo na pohotovostní infolince JIKORD: v pracovních dnech v době od 8 do 16 hod na tel. lince 380 070 206, v pracovních dnech v době od 16 do 22 hod a o víkendech v době od 8 do 20 hod na tel. lince 720 110 310.

Na autobusových zastávkách veřejné linkové dopravy zařazených do systému jsou označením IDS vybaveny dopravní značky i jízdní řády. Samolepkami IDS jsou označena vozidla veřejné linkové dopravy a ČD, rozsah platnosti IDS je i v železničních jízdních řádech. Dopravní podnik města České Budějovice zvýrazňuje zapojení do IDS na jízdních řádech na zastávkách.

Zdroj: Jihočeský kraj


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 0,92135 s | počet dotazů: 214 | paměť: 39253 KB. | 26.03.2023 - 23:54:44