Partnerské stránky: Simpsonovi.Blog | Rick a Morty | Rozčarování | Futurama

Evropské dotace by mohly pomoci při nákupu vozidel na alternativní pohon


Ministerstvo životního prostředí jedná o rozšíření stávajícího Operačního programu Životní prostředí o financování veřejné alternativní dopravy. Jedna miliarda korun, která v případě, kdy Brusel dá této výzvě zelenou, by mohla být alokována na pořízení prostředků veřejné dopravy na alternativní pohon v Moravskoslezském kraji.

Shodla se na tom pracovní skupina pro zlepšování kvality ovzduší v Moravskoslezském kraji, která  zasedala 22.11.2013 v prostorách DP Ostrava vůbec poprvé po předčasných parlamentních volbách. „Podle posledních jednání s Evropskou komisí v Bruselu z 18. listopadu letošního roku má Evropská komise k dispozici již veškeré dokumenty, jejichž existencí podmiňovala svůj souhlas o dodatečné začlenění této výzvy do Programu. Definitivní rozhodnutí se očekává 11. 12. 2013“, uvedl v této souvislosti ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský.

Podle ministra se bude vzhledem k časové lhůtě platnosti stávajícího Operačního programu a tedy možnosti, dokdy lze případně „přiklepnuté“ dotace čerpat, s největší pravděpodobností v drtivé většině případů jednat o nákup autobusu na CNG pohon. „Jednak je to nejrychlejší způsob čerpání, na druhou stranu ale strategicky vnímáme i to, že za každým elektrobusem někde stojí komín,“ dodal.

Státní fond životního prostředí, který tento Operační program spravuje, je podle Jaroslava Hrubeše, pověřeného řízením fondu, na souhlas EK připraven: „Máme vyhotoveny vzorové studie podávání žádostí, podle kterých by žadatelé měli být schopni rychle a bezchybně podávat své jednotlivé projekty,“ potvrdil.

Na rozhodnutí Bruselu čekají i zástupci Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. „Fakt, že jednání dospěla do závěrečné fáze, mohu jen potvrdit. Nejpozději v první polovině prosince bychom měli vědět, zda Brusel stávající Operační program modifikuje. Pokud by se nakonec podpora nepodařila vyjednat, zvažujeme vyhlásit vlastní výzvu z našich dodatečných zdrojů,“ potvrdil vedoucí generální sekretář Rady pro fondy společného strategického rámce David Sventek.

Vyměnit staré autobusy za nové na CNG pohon plánuje v rámci připravované výzvy mezi prvními město Ostrava. „Rádi bychom nakoupili zhruba 100 autobusů na CNG, dva až 4 elektrobusy kvůli ekologickému propojení centra Ostravy a přilehlých lázní Klimkovic a vybudovat dvě plnící stanice na CNG“, potvrdil záměr města Ostravy ředitel dopravního podniku Roman Kadlučka. Podle něj by první autobusy na CNG mohly brázdit centrem Ostravy na podzim příštího roku, kompletní vozový park pak ostravský DP při optimálních podmínkách plánuje obnovit do konce roku 2015.

Výměna starých neekologických autobusů EURO 2 a EURO 3 ve velkých městech České republiky by měla pokračovat i v budoucnosti. Podpora alternativní dopravy je totiž součástí připravovaného programu OPŽP 2014-2020 pro příští programové období. V rámci tzv. prioritní osy 2 je počítáno s výzvou na „pořízení vozidel na alternativní pohon (kromě biopaliv) a výstavbu související infrastruktury“. Tato výzva bude určena dopravním podnikům a společnostem, zajišťujícím veřejnou službu v dopravě.

Zdroj: MZP

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 0,79592 s | počet dotazů: 201 | paměť: 30593 KB. | 28.11.2022 - 02:52:43