Spolupracujeme s:  Kritiky.cz | MujTip.Info | ČSKR.CZ | X-Box-hry | Simca's web

Budoucnost využití CNG jako paliva pro motorová vozidla
Konference Perspektivy rozvoje a využití CNG v dopravě 2012Ve dnech 20.-21.2.2012 proběhla v Praze  konference s názvem „ Perspektivy rozvoj a využití CNG v dopravě“. Konference se zúčastnilo 110 účastníků z České republiky¨a 61 ze zahraničí. Rozvoj funkční infrastruktury, navazující legislativa a zkušenosti s využíváním CNG v praxi provozovatelů MHD v praxi byly hlavním obsahem příspěvků. Konferenci doprovázela malá výstava a v nabídce pro účastníky konference byla také exkurze na realizované plnící stanice v Praze.

Příspěvky na konferenci byly konkrétní a věcné. Využití CNG jako paliva pro motorová vozidla se postupně rozšiřuje. V České republice je v současné době nutné vytvořit síť veřejných čerpacích stanic a zvětšit tak dostupnost pro řidiče, nabídnout servisní služby,  rozšířit nabídky vozidel a propagace. Zatím se daří propagovat využití CNG jako alternativní palivo pro MHD(Přerov, Jihlava, Tábor). Jsou to ekonomické důvody, které  vedou dopravce k úvahám a opatřením pro zlevnění provozu veřejné dopravy. Využití CNG je jednou z reálných možností. Výrobci autobusů již nabízejí vozy s alternativním zdrojem paliva, jsou i specializované firmy na výstavbu a provoz čerpacích stanic CNG a  je jen na dopravcích a jejich zřizovatelích, jakou variantu upřednostní. V české republice došlo v roce 2011  k nárůstu počtu čerpacích stanic na CNG  o 20% oproti roku 2010. veřejných čerpacích stanic CNG je evidováno k dnešnímu dni 37.

 Nejnovější veřejná čerpací stanice CNG byly zprovozněny  v Brně a v Terezíně. Brněnská čerpací stanice byla uvedena do provozu v pátek 3.2.2012  v Brně Slatina,  Hviezdoslavova ulice. Stanice se nachází na čerpací stanici společnosti Benzina. Na této plnicí stanici je možno platit jednak stávajícími kartami CNG Card Centra, bankovními platebními kartami, kartami společnosti Benzina a rovněž v hotovosti. Na Litoměřicku zprovoznila společnost Autoexpert spol. s r.o dne .7.2.2012  v Terezíně první čerpací stanici, kde je možné tankovat stlačený zemní plyn – CNG. Díky této veřejné plnící stanici může město Litoměřice využívat ekologické MHD autobusy společnosti Busline a.s. . Čerpací stanice bude otevřena NONSTOP, je samoobslužná a platba bude probíhat pomocí CNG karet.

Současně se zvýšením počtu čerpacích stanic se zvýšil i počet motorových vozidel s pohonem na CNG a v současnosti je evidováno 3 475  vozidel. CNG, tedy stlačený zemní plyn, je nejoblíbenějším alternativním palivem v Německu. Hlavní výhodou je levný provoz vozidel (přibližně o 30% levnější oproti běžným palivům), který je současně i ekologický (20-25% potenciál snížení emisí CO2). V současné době je možné vybírat vozidla s pohonem na CNG u několika výrobců a uživatelé nejsou ochuzeni o běžný komfort při používání konvenčních paliv (zavazadlový prostor, parkování v podzemních garážích či dojezd). Vozidla na zemní plyn vyrábí tyto automobilky  Fiat, Mercedes Benz, Opel, Volkswagen . V průběhu roku se připojí také Audi a především Škoda. Nabídku “ balíčku“ pro zájemce o dodávkovu Mercedes SPRINTER  předvedla účastníkům konference společnost e-on. Auto SPRINTER  na CNG dostanou zákazníci včetně domácí napájecí stanice CNG.

Oproti zahraničí, kde lze CNG auta volně a bezproblémově zaparkovat i v podzemních garážích, ja parkování  CNG Aut v České republice stále problematické Novelizovaná vyhláška 268/2011 Sb. a  související požární normy již parkování CNG aut v podzemních garážích povolují za splnění určitých podmínek. Vlastnící objektů však raději upřednostňují zákaz vjezdu CNG aut před investicemi do dalšího vybavení objektu pro splnění podmínek novelizované vyhlášky.

 Zdroj: P.Novák ,CNG v ČR v roce 2011

Další články z IZDoprava.cz

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
X
Přidejte si IZDoprava.cz na facebook a žádný článek Vám neunikne.