Více než deset let trvá oprava mostu ve StříbřeKamenný most ve Stříbře – foto: 2007

Rozsáhlá obnova unikátního kamenného mostu ve Stříbře se blíží ke konci. Jedna z nejvýznamnějších technických památek v Plzeňském kraji má před sebou poslední etapu rekonstrukce, jež by měla být dokončena v roce 2013.

Až dosud stála záchrana renesančního mostu z 16. století více než 14 milionů korun. Projekt obnovy 60 metrů dlouhého a téměř šest metrů širokého mostu je v Programu záchrany architektonického dědictví Ministerstva kultury a každým rokem přispívá stát dotací na potřebné práce. Další finanční prostředky musí dát ze svého rozpočtu město Stříbro. Kompletní oprava památky byla zahájena v roce 2001 a od té doby tak byla obnovena mostní věž, kompletně také část mostu v místech přes řeku Mži. V roce 2006 se začalo pracovat na inundační části mostu, jež vede od brány na druhou stranu. Tato část byla ve velmi špatném stavu a oprava je proto obtížnější. Dosud se podařilo opravit nájezdovou rampu, provést odkanalizování mostu, opravu parapetní zdi a bylo obnoveno kamenné dláždění mostovky.

Most, jenž sloužil v minulosti jako příjezdová cesta do města od Plzně a Prahy, je už více než deset let pro automobilovou dopravu uzavřen, funguje jen pro pěší. Jeho patrová věž se šestibokou střechou byla postavena v letech 1555 až 1560.

Další články z IZDoprava.cz