Spolupracujeme s:  Kritiky.cz | MujTip.Info | ČSKR.CZ | X-Box-hry | Simca's web

V Náměšti nad Oslavou stojí malý "Karlův most"
Barokní silniční most překonávající řeku, který zdobí 20 barokních soch, připomíná zmenšenou kopii kamenného mostu v Praze. Mimo jiné také proto, že je z něj krásný výhled na zámek. Foto viz. Via Gallery.

V roce 1737 dal most postavit Václav Adrian z Enckenvoirtu a v roce 1744 bylo vysvěceno 20 barokních dvoumetrových soch, které jsou umístěnz v osách pilířů. Osm z nich je dílem Josefa Winterhaltera, žáka sochaře Brokofa. Most je postaven z kamene a cihel  a je omítnutý. Most tvoří 7 půlkruhových oblouků z nichž tři vedou přes řeku. Rozpětí největšího oblouku je 10 metrů. Celková délka mostu je 62 metrů a šířka 8 metrů. Mostovka je mírně vyklenutá a v nejvyšším bodě dosahuje výšky 6,2 metrů. Povrch vozovky je dlážděn žulovými dlažebními kostkami. Pilíře mostu mají trojúhelníkovité protipovodní záhlaví a jejich tloušťka dosahuje přibližně 2 metry. Most sloužil jako spojení mezi zámkem a městem a vedla tudy důležitá spojnice mezi Třebíčí a Brnem. V roce 1986 byla doprava převedna na nový silniční most.

V současné době je most určen jen pro pěší a cyklistickou dopravu. Podrobnější informace o výzdobě mostu na stránkách města Náměšť nad Oslavou.

 

Další články z IZDoprava.cz

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
X
Přidejte si IZDoprava.cz na facebook a žádný článek Vám neunikne.