Spolupracujeme s:  Kritiky.cz | MujTip.Info | ČSKR.CZ | X-Box-hry | Simca's web

V Bratislavě je opět Most SNP
Bratislavský Most SNP

Slovenská metropol dnes slaví 68. Výročí Slovenského národního povstání a při této příležitosti dostane Nový most zpět své původní jméno Most SNP. Most postavený v letech 1967 – 1972 je dominantou města. Do provozu byl uveden dne 26.8.1972. Původní název mostu byl Most Slovenského národného povstania a název Nový most začal být oficiálně  používán od roku 1993. Současné vedení města Bratislavy se rozhodlo most opět slavnostně přejmenovat a schválilo návrat ke staronovému pojmenování na Most SNP již  počátkem letošního roku. Název Most SNP začne platit od 29. srpna 2012.

Stavba mostu je nepřehlédnutelná. Dva  ocelové komorové  nosníky o výšce necelých 5 m s ortotropní mostovkou jsou zavěšeny na jednom  pylonu vysokém 84,6 m. Most je dlouhý 430,8 m, široký 21 m a váží 7 537  tun.  Ocelová konstrukce mostu byla vyrobená v roce 1968 v Ostravě. Pylon se začal stavět 2.září 1969 a dokončený byl 16. Května 1970. Současně se stavbou mostu se budovaly přístupové cesty a došlo ke zbourání části bratislavského podhradí. Po uvedení do provozu se musely na mostě udělat některé významné opravy a rekonstrukce. Most je pravidelně kontrolován a každé čtyři roky se na mostě dělá dynamická zkouška, při které se zcela vyloučí doprava. Poslední zkouška proběhla v roce 2011.

Na mostě jsou dva jízdní pruhy pro auta v každém směru, po stranách pod úrovní vozovky pak chodníky pro chodce a cyklisty. Pro turisty i obyvatele města je středem zájmu  restaurace umístěná v hlavici pylonu ve výšce 80 m spojená s vyhlídkovou plošinou. V jednom z pilířů mostu je  výtah, který spojuje restauraci s povrchem, ve druhém pilíři je pak schodiště pro případ nouzové situace. Jako autoři projektu mostu jsou uváděni prof. Ing. arch. Jozef Lacko, CSc. a  Prof.Ing.dr. Arpád Tesár,DrSc.

Další foto – viz. Facebook

 

 

Další články z IZDoprava.cz

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/web/virtuals/59830/virtual/www/wp-content/themes/izdoprava/footer.php on line 120
X
Přidejte si IZDoprava.cz na facebook a žádný článek Vám neunikne.