Spolupracujeme s:  Kritiky.cz | MujTip.Info | ČSKR.CZ | X-Box-hry | Simca's web

Po novém úseku silnice I/11 se jezdí bezpečněji
Silnice I/11, Mokré Lazce – hranice okresu Opava, Ostrava byla v úterý 13. října 2015 předána do užívání. Bezmála deset kilometrů dlouhá čtyřproudá komunikace zrychlí dopravu mezi Ostravou a Opavou o minimálně o pět minut a podstatně zvýšila bezpečnost silničního provozu. Strategická dopravní spojnice krajského města s Opavou a severozápadní části moravskoslezského regionu se začala stavět v roce 2009, ale již po roce stavbu zastavil tehdejší ministr dopravy Vít Bárta. Díky dvouleté odmlce se nový úsek I/11 podařilo dokončit až letos. Na trase mezi Ostravou-Plesnou a Mokrými Lazcemi je 122 stavebních objektů, z toho je čtrnáct mostů. Nejdelší má 545 metrů a je vysoký 56 metrů. Celková cena díla je 4,5 mld. korun, 85 procent částky hradí Evropská unie.

Kromě rychlejšího cestování mezi Ostravou a Opavou je významné odklonění tisíců vozidel denně a zklidnění dopravy v obcích Velká Polom a Hrabyně. Proti dosavadní vesměs dvouproudé silnici je důležitá také bezpečnost nové čtyřproudé I/11, včetně eliminace nebezpečných Hrabyňského a Josefovského kopce. Ke spokojenosti, především ostravských řidičů a obyvatel Poruby, schází ještě postavit napojení silnice I/11 na Prodlouženou Rudnou. Dostavbu tohoto propojení brzdí majetkoprávní spory kvůli pozemkům.

Během stavby silnice I/11 byly neúměrně zatíženy  silnice III. třídy, které umožňovaly příjezd ke staveništi. Proto byly na základě požadavků Moravskoslezského kraje silnice opraveny. Nový povrch tak mají vybrané úseky silnic III/4651 v Horní Lhotě, III/46613 Plesná – Velká Polom, III/46610 Velká Polom – Háj ve Slezsku, III/4666 v průtahu Hrabyní a III/4667 pro napojení Smolkova.

Moravskoslezský kraj také zajistil z prostředků Regionálního operačního programu Moravskoslezsko modernizaci silnice II/465 Horní Lhota – Zátiší za 15,9 milionu korun. V současnosti se ještě opravuje silnici III4666 Hrabyně – Háj ve Slezsku za 13,1 milionu korun.

V souvislosti se zprovozněním nové silnice dojde i k úpravám tras spojů veřejné linkové dopravy, změní se trasy i jízdní řády příměstských autobusových linek a vznikne také nová zastávka. Tato dopravní situace bude trvat zhruba tři roky, než se postaví mimoúrovňová křižovatka v blízkosti hypermarketu Globus v Ostravě. Pak se příměstské linky vrátí na svou původní trasu. Změna se dotkne i provozu dálkových linek.

 

Další články z IZDoprava.cz

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
X
Přidejte si IZDoprava.cz na facebook a žádný článek Vám neunikne.