Po komplexních zkouškách jde tunelový komplex Blanka do provozu v sobotu 19.září 2015

tunel Blanka v Praze
tunel Blanka v Praze

První řidiči budou moci Tunelovým komplexem Blanka projet příští sobotu 19. září zhruba v 15 hodin. Těsně předtím dojde k oficiálnímu otevření na Letenské pláni. Tunelový komplex ještě předtím čekají během příštího týdne komisionální zkoušky a cvičení Integrovaného záchranného systému. Na dnešní tiskové konferenci to oficiálně oznámil náměstek pražské primátorky pro dopravu a evropské fondy Petr Dolínek.

„Jak jsem oznámil již před časem, tunelový komplex otevřeme do zkušebního provozu v nejbližším možném termínu. Tím se ukázala být sobota odpoledne, proto bych považoval za nesmyslné čekat na původně ohlášenou neděli. Jsem moc rád, že se Pražané konečně dočkají zprovoznění této zásadní dopravní stavby,“ uvedl Dolínek, který potvrdil, že se v souvislosti s otevřením nechystá žádná okázalá show. „Oficiální otevření bude velmi decentní, cokoli jiného by bylo, vzhledem k problémům, které výstavbu provázely, výsměchem Pražanům,“ zdůraznil Dolínek.

V příštím týdnu budou v tunelovém komplexu ještě probíhat komisionální zkoušky. Budou se testovat všechny systémy i reakce na potenciální nehody a nepředvídané situace, jako je třeba požár či chodec v tunelu, auto v protisměru, průjezd nebezpečného nákladu apod. Ve čtvrtek 17. září proběhne v tunelovém komplexu cvičení IZS. V minulých týdnech proběhly tzv. předkomplexní zkoušky, jejichž výsledek byl pozitivní, proto se již nepředpokládají žádné problémy.

tunel Blanka-zkoušky

tunel Blanka-zkoušky

V souvislosti s otevřením tunelového komplexu se postupně zavádějí i návazná dopravní opatření, které magistrát intenzivně konzultuje s městskými částmi, policií, Technickou správou komunikací a dalšími institucemi. Již byla instalována nová světelná signalizace na magistrále, brzy dojde ke zklidnění Veletržní ulice, kde bude doprava obousměrně pouze v jednom pruhu a přibude prostor pro cyklisty. Další opatření bude město zavádět postupně na základě výsledků měření dopravní intenzity i emisí, která již probíhají a budou probíhat i po spuštění tunelového komplexu.

Zaznamenal jsem tlak na to, abychom okamžitě zavřeli řadu komunikací, ale stojím si za svým názorem, že to není správná cesta. U takto zásadních kroků se jednoznačně držím hesla „dvakrát měř, jednou řež“. Pokud situace ukáže, že je to možné, budeme postupně zklidňovat. Zároveň však musíme pokračovat v budování Městského i Pražského okruhu, ale rovněž neustále zkvalitňovat městskou hromadou dopravu i podmínky pro cyklisty, abychom řidičům nabídli atraktivní alternativu,“ vysvětlil náměstek Dolínek.

tunel Blanka - zkoušky

tunel Blanka – zkoušky

Tunelový komplex Blanka – komplexní zkoušky.

Generální dodavatel technologií pro tunelový komplex Blanka ‐ ČKD PRAHA DIZ, a.s. (člen skupiny ČKD GROUP), zajišťuje v těchto dnech pro investora provedení komisionálních komplexních zkoušek. Pod dohledem komise komplexního vyzkoušení složené se zástupců investora, správců stavby, hasičů, policie, odboru dopravy Magistrátu hlavního města Prahy, za asistence dodavatelů ČKD PRAHA DIZ a projektanta díla ‐ společnosti SATRA, spol. s r. o., se prověřuje dokonalá funkčnost všech instalovaných technologií, především pak bezpečnostních systémů tunelu. Vybrané foto zachycuje ukázky kontroly některých zařízení nebo například simulaci řešení modelové situace ‐ hořící auto v tunelu. Foto: Jakub Karlíček (SATRA)


Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 1,49438 s | počet dotazů: 149 | paměť: 19216 KB. | 04.03.2021 - 06:22:49