Spolupracujeme s:  Kritiky.cz | MujTip.Info | ČSKR.CZ | X-Box-hry | Simca's web

První projekt PPP při realizaci dopravní stavby byl schválen!
Na svém jednání 26.6.2012 schválila vláda realizaci  PPP projektu na D3  v Jihočeském kraji. Ministerstvo dopravy předložilo návrh na možnost realizace úseku D3 mezi obcemi Bošilec – Borek formou PPP projektu v délce 18,8 km (stavby 0309/I a 0309/II). Výběr koncesionáře proběhne podle zákona o veřejných zakázkách nejspíš do konce letošního roku.

Se zahájením stavby by se mohlo dle předpokladů začít počátkem roku 2014 s termínem dokončení v roce 2016. Vzhledem k souhlasu vlády s projektovým záměrem nyní začne MD připravovat podklady pro možnost zahájení zadávacího řízení na výběr koncesionáře, které vláda následně musí dle novelizovaného zákona o veřejných zakázkách opětovně odsouhlasit. Investiční náklady na tento úsek se odhadují na přibližně 5 miliard korun. Předmětný úsek dálnice D3 se nachází v dobrém terénu, celková cena za předmětný úsek je tak velmi příznivá a srovnatelná s obdobnými úseky v zahraničí jako například v Polsku či Maďarsku.

PPP projekt D3 bude založen na platbě za dostupnost. To znamená, že koncesionáři budou hrazeny splátky v závislosti na tom, jak bude dodržovat parametry kvality provozování daného úseku dálnice. Platby za dostupnost budou poskytovány od okamžiku zprovoznění projektu, předpokladem je 30 let provozování.

Konečná platba za dostupnost nezahrnuje pouze splátky investičních nákladů, ale i platby za provoz a údržbu, stejně tak jako úhradu finančních nákladů.

Podle ministerstva dopravy má tato forma mimorozpočtového financování dopravní infrastruktury nesporné výhody celostátního významu. Jde o příležitost pro stavební společnosti, které se vzhledem k ekonomické krizi stále potýkají s poklesem zakázek, dojde k rozšíření nabídky pracovních příležitostí, zvýší se daňové odvody těchto zaměstnanců pro státní rozpočet, navýší se daňové příjmy u firemních daní a v neposlední řadě tento projekt povede k rychlejšímu zajištění kvalitní dopravní obslužnosti nejen v rámci jihočeského regionu.

K realizaci projektu PPP při výstavbě dálnice D3 byl jen kousek. V březnu 2007  vyhrálo soutěž na zhodnocení  a přípravu projektu výstavby úseku dálnice D3 Tábor – Bošilec  konsorcium firem pod vedením společnosti Mott MacDonald.- viz článek: https://www.izdoprava.cz/2007/03/prvni-projekt-ppp-bude-realizovan-pri-vystavbe-dalnice-d3/ Ještě v roce 2007 se však situace změnila, ministertsvo dopravy pod vedením ministra Řebíčka své rozhodnutí změnilo a  pár let  se nic nedělo.

Letošní rozhodnutí vlády je dává naději na další pokračování přípravných prací a jednání. Snad bude následovat někdy i stavba. K uvedenému projektu doporučujeme také ke čtení článek z 12/2007  http://www.d3klid.cz/media/10_12_2007_Euro.html

Další články z IZDoprava.cz

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
X
Přidejte si IZDoprava.cz na facebook a žádný článek Vám neunikne.