Partnerské stránky: Simpsonovi.Blog | Rick a Morty | Domacírady

Cykloturistika v České republice zažívá boom

Alespoň to vyplývá s tempa rozvoje cyklistických tras v krajích i v jednotlivých městech. Rozšiřuje se množství dopravního značení, které se týká cyklistické dopravy a řidiči motorových vozidel se musí učit nově vnímat dopravní prostor na silnici.

Na silnici se začínají objevovat vyznačené jízdní pruhy pro cyklisty a to ve dvojím provedení. Jízdní pruh je ohraničen nejčastěji čarou a symbolem jízdního kola. Výraznější varianta značení využívá barevně odlišený červený pruh.

Dalším variantou vyznačení prostoru pro cyklistickou dopravu je využití části chodníku a také v tomto případě se stále více uplatňuje vedení samostatných pruhů pro chodce a pro cyklisty. Pokud se zvolí ještě barevné odlišení cyklistického pruhu, pak je realizace takto vyznačených tras finančně náročnější. V praxi to však znamená přesné vymezení prostoru a navození situace, která usměrní pohyb a chování cyklistů i chodců a ohledem na jejich větší bezpečnost. Obě skupiny začnou vnímat svůj prostor a vzniká méně konfliktních situací. 

 Cyklisté si nejvíce užívají vyznačení cyklostezek vedených po samostatných komunikacích viz. článek z Jihomoravského kraje.  Zajímavým příkladem je také vedení cyklistické stezky po zvýšeném pruhu podél silnice. Příkladem je nově vybudovaný úsek v Ostravě, kde stojí za povšimnutí osazení svislého dopravního značení. Cyklisté se necítí ohrožení motorovou dopravou a výška umístění dopravních značek umožňuje bezpečný průjezd.

Agentura CzechTourism uvedla ve své tiskové zprávě ze dne 16.10.2008 celkovou délku  37 tisíc km vyznačených cyklistických tras a stezek. největší hustotu  tras a stezek vykazuje Praha ( 98 km na 100km2) a dále pak Pardubický ( 81 km) a Liberecký kraj (69). Taková čísla se při srovnání s porovnatelnými údaji v sousedních zemí jeví jako výborná. Je však potřeba vidět situaci reálně. Délky označených tras nevypovídají nic o kvalitě a ta může být dost rozdílná. Skutečně dobře značených cyklistických tras vedených po kvalitním povrchu a po bezpečné trase je daleko méně.

Další informace o realizovaných projektech na www.cyklostrategie.cz

 

 

 


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 1,21260 s | počet dotazů: 168 | paměť: 62174 KB. | 02.12.2021 - 22:40:15
X