Partnerské stránky: Simpsonovi.Blog | Rick a Morty | Domacírady

Bude o spojení Prahy s letištěm Václava Havla rozhodnuto už v letošním roce?

Ministr dopravy Dan Ťok jednal ve středu 17. června 2015 s premiérem Bohuslavem Sobotkou a primátorkou Prahy Adrianou Krnáčovou o možných variantách železničního spojení z centra Prahy na ruzyňské letiště a dále do Kladna. Představitelé vlády a hlavního města se na schůzce informovali o svých postojích, konečnou variantu spojení s letištěm ale ministerstvo dopravy zvolí až na základě závěrů studie proveditelnosti. Bude přitom hledat způsob, jak vyjít vstříc potřebám Prahy 6.

„Chceme dotáhnout tento roky odkládaný projekt a připravit ho tak, aby vyhovoval jak potřebám Prahy 6, tak požadavkům na ekonomickou efektivitu. Ta je mimo jiné podmínkou financování této nákladné stavby z evropských fondů. Takové řešení chceme ve spolupráci s městem co nejdříve najít,“ řekl Ťok.

Správa železniční dopravní cesty připravuje studii proveditelnosti spojení na letiště, která porovná všechny varianty tras a různé koncepty z hlediska kapacity trati. Studie proveditelnosti bude dokončena během léta a teprve na jejím základě vybere ministerstvo nejvhodnější variantu. V úseku mezi Dejvicemi a Veleslavínem se ministerstvo z důvodů vysokých nákladů nepřiklání k variantě úplného zahloubení v celé trase. Bude se ale snažit potřeby Prahy 6 co nejvíce zohlednit, možností je například částečné vedení železnice pod zemí a nad zemí. Finální podoba projektu bude předmětem dalších jednání.

Podobně jako při mnoha jiných rozhodnutích se zvažují různá technická provedení v souvislosti s finančními nároky a v případě této stavby je důležité i stanovisko zástupců obyvatel Prahy 6. Napojení letiště na železnici je logické a odpovídá současným trendům ve světě. Rozhodování o železničním spojení z centra Prahy na ruzyňské letiště a dále do Kladna už trvá několik let a jestli se současnému ministrovi podaří nějaké řešení vybrat a prosadit, tak to bude jen malý krůček k jeho realizaci a dokončení.

 

 

Zdroj: MD

 


Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 1,23277 s | počet dotazů: 183 | paměť: 23400 KB. | 30.07.2021 - 15:18:26
X