Partnerské stránky: Simpsonovi.Blog | Rick a Morty | Rozčarování | Futurama

Breitspurbahn


3MTrat
3MTrat
5 1 hlas
Hodnocení článku

Breitspurbahn (německá výslovnost: [ˈbʁaɪtʃpuːɐ̯baːn], překlad: širokorozchodná železnice) byla plánovaná širokorozchodná železnice o rozchodu 3 000 mm (9 stop 10+1⁄8 palce), navržená za nacistického režimu v Německu, která měla jezdit s dvoupatrovými vagony mezi velkými městy Grossdeutschlandu, Hitlerova rozšířeného Německa, a sousedními státy.

Návrh mapy trasy 1943 (poválečný nákres s hranicemi z roku 1937).

Protože reparace splatné po první světové válce musely být zaplaceny, německá železniční společnost Deutsche Reichsbahn chyběly peníze na odpovídající rozšíření a dostatečnou údržbu kolejové sítě a vozového parku.

Komerční a civilní doprava se zvýšila díky hospodářské stimulaci po nástupu NSDAP a Hitlerově převzetí moci. Deutsche Reichsbahn se nyní potýkala s vážným kapacitním problémem. V důsledku toho začala vláda, částečně vedena svými vojenskými cíli, připravovat plány na modernizaci železniční sítě a zvýšení přepravní kapacity. Hitler se domníval, že standardní Stephensonův rozchod koleje je zastaralý a pro plnohodnotný rozvoj železnic příliš úzký.  Také proto, že Hitler si představoval budoucí německou říši v podstatě jako pozemní říši, byly nové německé železnice představovány jako pozemní ekvivalent ocean liners a nákladních lodí spojujících námořní Britské impérium.

Hitler přijal návrh Fritze Todta na vybudování nové velkokapacitní Říšské dráhy s nápadně zvětšeným rozchodem. Námitky železničních odborníků – kteří předvídali obtíže při zavádění nového, neslučitelného rozchodu (a navrhovali místo toho čtyřkolejné tratě se standardním rozchodem) a kteří si nedokázali představit žádné využití obrovské dopravní kapacity takové železnice – byly ignorovány a Hitler nařídil vybudovat Breitspurbahn s počátečními tratěmi mezi Hamburkem, Berlínem, Norimberkem, Mnichovem a Lincem.

Do projektu se zapojili obchodní partneři Krauss-Maffei, Henschel, Borsig, Brown, Boveri & Cie a Krupp, ale nerozvíjely se nad rámec plánování tratí a počátečního průzkumu. Během druhé světové války na projektu nadále pracovalo 100 úředníků a 80 inženýrů.

Navržené trasy

Počáteční plány tras uvažovaly o Indii, Íránu, Sýrii, Vladivostoku a Kanadě (přes Beringovu úžinu) jako o konečných cílech železnice, ale v roce 1943 se plánování zaměřilo výhradně na evropská města.Ukrajina a povodí Volhy byly považovány za obzvláště důležité cíle, protože tyto oblasti byly považovány za budoucí grranáře nacistické říše, potenciálně prostřednictvím „sídelních řetězců“ neboli Siedlungsperlen navrhovaných Wehrbauer osad v rámci dobytých území, které by byly rovněž propojeny plánovaným nejvýchodnějším dosahem Reichsautobahn dálniční sítě. Vzhledem k hornatému terénu byly trasy počáteční fáze Cáchy-Paříž a Budapešť-Bukurešť zakresleny přes Antverpy namísto Liège, resp. přes Bělehrad namísto maďarsko-rumunské hranice.

 • Východ-Západ: Rostov – Doněck – Poltava – Kyjev – Lvov – Kraków – Katowice – Wrocław – Cottbus – Welthauptstadt Germania (Berlín). – Hanover – Bielefeld – Ruhrgebiet – Aachen – Liège – Saint-Quentin – Paříž
  • Původně navrhoval vlámský koridor jako Cáchy – Antverpy – Gent – Paříž
 • severojižní: Hamburk – Wittenberge – Welthauptstadt Germania (Berlín). – Lipsko – Gotha – Bamberg – Norimberk – Mnichov – Simbach am Inn – Linz – Vídeň – Presburg – Budapešť – Bukurešť – Varna/Burgas – Istanbul
  • Původně navrhoval srbský koridor jako Budapešť – Bělehrad – Bukurešť
 • Severojižní paralelní: Welthauptstadt Germania (Berlín). – Drážďany – Aussig – Praha – Iglau – Znaim – Vídeň – Triesto – Řím
 • Východ-Západ 2: Mnichov – Augsburg – Stuttgart – Karlsruhe – Metz – Reims – Paříž – Marseille – Barcelona – Madrid

Tratě

Srovnání se stardardním a ruským rozchodem

Původně navržený rozchod kolejí 4 000 mm (13 stop 1 12 in), Breitspurbahn byl nakonec vyvinut s rozchod koleje 3 000 mm (9 ft 10 18 in), což je více než dvojnásobek šířky běžné kolejnice se standardním rozchodem a trojnásobek šířky běžné polotěžké kolejnice s metrovým rozchodem. Při plánování se počítalo s bezbladou tratí (podobně jako byla o 30 let později vyvinuta pro sanfranciský BART a o 40 let později pro německé vysokorychlostní tratě), která se skládala ze dvou rovnoběžných předpjatých betonových „stěn“ zapuštěných do země, spojených nahoře plochou příčnou deskou. Kolejnice byly upevněny na vrcholu „stěn“, přičemž mezi kolejnicí a betonem byl elastický materiál. Protože neměla běžné železniční podvaly, tvořila by tato trať také ideální silnici pro údržbu a vojenské účely. Kolejnice by byly buď 155 liber na yard (77 kg/m) (Pennsylvania speciální; 8 palců (200 mm) vysoké) kolejnice, nebo navrhované 190 liber/yd (94 kg/m) (poměr výšky a šířky 1:1) kolejnice. Délka průjezdní smyčky by byla více než míle (112 km).

Zamýšlené ruské území zahrnuté do Hitlerovy Lebensraum (podsystém Breitspurbahn) plány používaly o něco širší 5 stop (1 524 mm) a 1 520 mm (4 stopy 11 2732 palců) Ruský rozchod od poloviny 19. století, což je sotva polovina šířky třímetrového rozchodu, který byl nakonec zvolen.

Vozidla

Modely dvoupatrových vozů v MuzeuDB, Norimberk.

Lokomotivy

Partneři z oboru navrhli 41 různých návrhů lokomotiv. Ty sahaly od klasických parních lokomotiv přes parní turbínové, plynové turbínové elektrické a diesel-hydraulické až po elektrické lokomotivy. Konstrukce se pohybovaly od 12 náprav (UIC: 3′Fo3′, Whyte: 6-12-6) po 52 náprav (UIC: 2′Fo′Fo′2′ 5T5 5T5 2′Fo′Fo′2′, Whyte: 4-12-12-4 10-10 10-10 4-12-12-4). Výkon se pohyboval od 11 400 do 18 400 kW (15 300 až 24 700 k). Všechny lokomotivy měly automatická spřáhla, od spřáhel Janney po spřáhla SA3. Několik návrhů bylo uvedeno ve zkráceném seznamu, přičemž osobní lokomotivy měly být převážně elektrické a dieselhydraulické s spřáhly SA3 a nákladní lokomotivy měly být převážně konvenční parní s Janneyho spřáhly.

Vícevozové jednotky

Pro jízdy na kratší vzdálenosti byly navrženy dieselové a elektrické vícevozové jednotky o pěti až osmi vozech. Přestože byly poněkud nižšího standardu, navrhované konstrukce zahrnovaly promenády, bary, salonky a velké jídelny.

Vozy

Navrhovalo se, aby výkonné lokomotivy táhly osminápravové dvoupodlažní vozy o délce 42 metrů (138 stop), šířce 6 metrů (19 stop 8 palců) a výšce 7 metrů (23 stop 0 palců).Vozy by měly holandské dveře (se zatahovacími schody). Vlaky by byly vybaveny restaurací, divadlem, bazénem, holičstvím a saunou. Celý vlak by měl délku přibližně 500 metrů, což by umožnilo kapacitu 2 000 až 4 000 cestujících, kteří by cestovali rychlostí 200 kilometrů za hodinu (120 mil za hodinu). Návrhy zahrnovaly:

 • denní vůz 1.-2. třídy: 48 míst první třídy ve 12 oddílech, 144 míst druhé třídy ve 24 oddílech, bar, salonek, čítárna, zavazadlové prostory, 12 toalet.
 • Denní vůz 3. třídy:
 • Jídelní vůz 1./2. třídy: 130 míst u 24 stolů, kuchyňka, spíž.
 • Denní vůz 3. třídy s jídelnou: 244 míst ve 28 oddílech, jídelna se 176 místy, kuchyňka, spíž.
 • Lůžkový vůz 1./2. třídy: 16 lůžek 1. třídy v 16 kabinách, 41 lůžek 2. třídy v 19 kabinách, snídaňová místnost, kuchyňka, umývárny, 10 toalet.
 • Lůžkový vůz 2. třídy: 104 lůžek ve 104 kabinách, umývárny, 12 toalet.
 • Lůžkový vůz 3. třídy: 264 lůžek ve 44 kabinách, snídaňová místnost, kuchyně, sprchy, 10 toalet.
 • Denní/noční vůz pro Ost-Arbeiter: 480 míst v 52 kabinách, kuchyně, umývárny, místnost pro personál.
 • Divadelní vůz: divadlo se 196 místy.
 • Vyhlídkový vůz: 16 míst první třídy ve 4 oddílech, 32 míst druhé třídy v 8 oddílech, 160 míst třetí třídy ve 20 oddílech, kuchyňka, studený bufet, bar, vyhlídková paluba.
 • Poštovní vůz: skladiště a třídírna pošty, prostor pro balíky, místnost pro posádku, prostor pro 6 automobilů, psí boudy.
 • Zavazadlový vůz: prostory pro zavazadla, prostor pro 2 automobily, psí boudy, jídelna, místnost pro posádku, několik 20 mm protiletadlových děl, sklad munice a obsluha děl.

Úspěšné & podobné plány

Po pádu nacistického Německa bylo navrženo několik superširokorozchodných železnic s rozchodem kolejí od 9 do 18 stop (2 750 až 5 500 mm). Varianty lokomotiv zahrnovaly lokomotivy s jaderným pohonem a délky osobních vozů od 40 do 80 metrů (131 stop 3 palce až 262 stop 6 palců). Většina osobních vozů by měla holandské dveře (se zatahovacím schodištěm), přičemž některé výjimky byly pouze nízkopodlažní.

V beletrii a ve hrách

Jízda na Breitspurbahn se objevuje ve filmu Wolfenstein: The New Order videohra. Železniční síť je také zmíněna v románech Fatherland a Vůdcovi sirotci.

Americká verze Breitspurbahnu je zobrazena v televizním seriálu Supertrain.

V televizním seriálu Snowpiercer (TV seriál) je titulní vlak v mnohém podobný Breitspurbahnu.Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Další články z IZDoprava.cz

 • Změny týkající se cestování do zahraničí3. ledna 2022 Změny týkající se cestování do zahraničí Ministerstvo zahraničních věcí zveřejnilo aktualizovaný souhrn změn týkajících se cestování do zahraničí a následných návratů do ČR s platností od pondělí  3.ledna 2022. V Německu musí […]
 • Strojvedoucí společnosti Deutsche Bahn (DB) v Německu opět stávkují2. září 2021 Strojvedoucí společnosti Deutsche Bahn (DB) v Německu opět stávkují Stávka strojvedoucích společnosti Deutsche Bahn (DB) z odborového svazu GDL  trvá od dnešního dne 2.9. do 7. 9. 2021 do 2:00 hodin. Z tohoto důvodu v Německu v uvedeném období nevyjede […]
 • V Německu probíhá stávka strojvedoucích společnosti Deutsche Bahn23. srpna 2021 V Německu probíhá stávka strojvedoucích společnosti Deutsche Bahn České dráhy upozorňují cestující, že od 23. 8. 2021 od 2:00 hod. do 25. 8. 2021 do 2:00 hod., že v Německu probíhá stávka strojvedoucích společnosti Deutsche Bahn (DB). Z toho důvodu v […]
 • Most u Pirku čekal na dostavbu půl století1. srpna 2021 Most u Pirku čekal na dostavbu půl století Na německé dálnici 72 v nízkém pohoří Vogtland poblíž Pirku  je v provozu most, jehož stavba začala v roce 1938. Na stavbě se pracovalo 24 hodin denně ve dvou směnách. Celkem bylo […]
 • Německo zmírnilo opatření pro průjezdní dopravu30. března 2021 Německo zmírnilo opatření pro průjezdní dopravu Německo zařadilo Českou republiku společně se Slovenskem a Francií mezi skupinu zemí s vysokým rizikem nákazy (Hochinzidenzgebiet). Přesun z kategorie států s mutující variantou viru […]
 • Nová testovací centra umožní řidičům kamionů cestu do Německa15. února 2021 Nová testovací centra umožní řidičům kamionů cestu do Německa Při cestě do Německa musí mít nyní aktuální negativní test i řidiči kamionů. Z pendlerů budou moci do Německa jen zdravotníci nebo vybrané profese, cesta bude umožněna také z humanitárních […]
 • Na hraničním přechodu Rozvadov vznikne odběrové místo pro pendlery3. února 2021 Na hraničním přechodu Rozvadov vznikne odběrové místo pro pendlery Od neděle 7. února 2021 bude na hraničním přechodu Rozvadov fungovat odběrové místo na antigenní testy. Plzeňský kraj využil nabídky Záchranné služby Asociace samaritánů České republiky […]
 • Jak je to s cestováním do zahraničí?27. dubna 2020 Jak je to s cestováním do zahraničí? V souvislosti s rozhodnutím vlády o ukončení platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR doporučuje Ministerstvo zahraničních věcí ČR i nadále cestovat do zahraničí jen v […]
 • Do pivovaru Kocour jezdí zákazníci vlakem8. května 2017 Do pivovaru Kocour jezdí zákazníci vlakem Pivovar Kocour je umístěn na severním okraji Varnsdorfu v blízkosti silnice II/265 a železniční tratě 828, kde jezdí vlakové spoje trilex. Provozovatelem vlaků je společnost […]
 • Pravidelní čtenáři, registrujte se!4. března 2006 Pravidelní čtenáři, registrujte se! Drazí čtenáři našeho  internetového magazínu  Komunikace a doprava, nabízíme Vám možnost zaregistrovat se do databáze pravidelných čtenářů. Současně máte možnost zvolit pravidelně […]
Stránka načtena za 1,03989 s | počet dotazů: 220 | paměť: 33584 KB. | 25.09.2022 - 19:17:23