Spolupracujeme s:  Kritiky.cz | MujTip.Info | ČSKR.CZ | X-Box-hry | Simca's web

Svodidla bezpečnější pro motorkáře zkouší na silnici II/379
Na Blanensku byla v polovině měsíce listopadu 2013  nainstalována nová „motorkářská“ svodidla se spodní pásnicí, která mají motocyklistu lépe ochránit v případě dopravní nehody.  Svodidla jsou umístěna v jedné ze zatáček na silnici II/379 mezi Blanskem a Šebrovem. Zatáčka byla vytipována policisty na základě statistik dopravních nehod ve spolupráci s Centrem dopravního výzkumu. Při výběru rozhodovalo také to, že v tomto úseku se pohybuje velké množství řidičů, kteří tudy nejen projíždí, ale doslova si sem „ zajezdí pro zábavu“.

V ostravské firmě ArcelorMittal vyvinuli a vyrobili speciální svodidlo s označením JSAM-M/H1 se spodní pásnicí, které lépe ochrání motorkáře v případě nehody. Nový typ svodidla byl vyvinut na základě dlouholetého výzkumu a vývoje tzv. chytrého svodidla s čidly pro zaznamenání nehody v rámci grantu Evropské unie. ArcelorMittal Ostrava se na jeho vývoji během let 2008 až 2012 aktivně podílela a využila této zkušenosti při výrobě svodidla JSAM-M/H1. Ve spolupráci s univerzitou v Zaragoze byly navrženy vhodné tvary spodních pásnic, které se podrobily počítačové simulaci nárazu motocyklisty do svodidla. V Ostravě se záchytný systém se spodní pásnicí vyvíjel dva měsíce. Poté následovala úspěšná bariérová zkouška a schválení systému Ředitelstvím silnic a dálnic a Ministerstvem dopravy ČR pro použití na českých pozemních komunikacích. Nyní byl záchytný systém nainstalován na 142 metrů dlouhý úsek Šebrov v okrese Blansko. Centrum dopravního výzkumu svodidla navíc opatřilo retroreflexním polepem a odrazkami.

Svodidlo je bezpečnostní zařízení na pozemních komunikacích, které v současné době  můžeme na našich silnicích vidět s několika variantami. Svodidlo může být vyrobeno z oceli, z ocelových sloupků a ocelového lana, z betonu. Svodidlo se spodní pásnicí je u nás novinkou ale v zahraničí se už užívá a jejich nabídka bývá součástí výstav specializovaných dopravních veletrhů a výstav. Vzhledem k místním potřebám a podmínkám silničního provozu nabízí zahraniční výrobci bezpečnostní zařízení nejen s ohledem na velikost a váhu vozidel, ale také na přírodní prostředí. Proto jsou už v nabídce mohutná svodidla pro usměrnění nárazu nákladních vozidel i svodidla, jejich povrch je ze dřeva. Doporučujeme k nahlédnutí článek o veletrhu TRAFIC 2007, který se uskutečnil v Madridu

https://www.izdoprava.cz/2007/10/v-madridu-probehl-dopravni-veletrh-trafic-2007/

.

Zdroj: KPŘ JMK

 

Další články z IZDoprava.cz

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
X
Přidejte si IZDoprava.cz na facebook a žádný článek Vám neunikne.