Spolupracujeme s:  Kritiky.cz | MujTip.Info | ČSKR.CZ | X-Box-hry | Simca's web

Žižkovský tunel slouží jen pro pěší a cyklistickou dopravu
V letošním roce oslaví nenápadný pražský tunel vedoucí pod vrchem Vítkovem už 55 let provozu. FOTO v článku.

Žižkovský tunel je také označován jako Karlínský tunel. Oba názvy vyjadřují spojení pražských částí Žižkova a Karlína. Na Žižkově je umístěn portál tunelu na konci malého Tachovského náměstí a přes Koněvovu ulici je v přímém směru vedený přechod pro chodce se zvýrazněným okrajem. Provoz po Koněvově ulici je značný a pro bezpečnost chodců bylo takové opatření nutné. Na fotografii je zachycena bujná zeleň, která se rozhodla zlikvidovat zákazovou dopravní značku na kraji chodníku vedoucího k portálu tunelu. Celkově působí prostor před tunelem na žižkovské straně neutěšeně.

 Žižkovský tunel - pohled na Tachovské náměstí Žižkovský tunel - pohled z Tachovského náměstí

V Karlíně ústí tunel přímo do konce Thámovy ulice. Dopravní značení je  viditelné a zabránění vjezdu vozidel brání sloupek. Žižkovský tunel - pohled z Thámovy ulice  

Tunel měl být původně doplněn ještě o tunel pro silniční vozidla s vyústěním do Šaldovy ulice. Prostor pro další tunelový tubus je vidět při pohledu na Tachovské náměstí. K realizaci však nedošlo.  Původně byl Žižkovský tunel určen i jako protiletecký kryt.  Od železničních tunelů na Novém spojení dělí tunel jen 6 metrů horniny.

Základní technická data: délka tunelu je 303 metrů, šířka 4,4 – 4,8 metrů a maximální výška 3,4 metrů. Tunel zdolává převýšení 28,89 metrů s průměrným stoupáním 8,1% . Stěny tunelu jsou stejně jako v Letenském tunelu obloženy dlaždicemi.  S Letenským tunelem má Žižkovský tunel společné i výročí uvedení do provozu. Letenský tunel je však o něco delší a měří 423,3 metrů. Letenský tunel byl uveden do provozu 26. září 1953 a Žižkovský tunel byl uveden do provozu 21. prosince 1953.

Správu tunelů provádí Technická správa komunikací města Prahy.

Další články z IZDoprava.cz

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/web/virtuals/59830/virtual/www/wp-content/themes/izdoprava/footer.php on line 120
X
Přidejte si IZDoprava.cz na facebook a žádný článek Vám neunikne.