Spolupracujeme s:  Kritiky.cz | MujTip.Info | ČSKR.CZ | X-Box-hry | Simca's web

Zvyšuje se počet cestujících na invalidním vozíku, kteří využívají služby Českých drah
České dráhy zveřejnily počet registrovaných cestujících se zdravotním postižením, kteří  si v minulém roce  vyžádali asistenci od Českých drah při své přepravě. Služeb Českých drah využilo dle objednávkového systému 5 957 zdravotně postižených, především osob na vozíku. Celkem to je o 12,5 % více přeprav než v roce 2015. České dráhy dnes běžně přepravují v jeden jediný den tolik registrovaných vozíčkářů, jako v 90. letech přepravily za celý rok. Nízkopodlažními vlaky národního dopravce cestují každý měsíc další stovky imobilních cestujících bez rezervačního systému. Ti využívají moderní nízkopodlažní vlaky a bezbariérová nástupiště na vybraných stanicích.

„Zájem o cestování vlakem ze strany osob se zdravotním postižením nás velmi těší, i když tato přeprava má mnoho specifik. Pro jejich přepravu potřebujeme například speciální rampy a zdvihací plošiny, které v současnosti instalujeme především přímo do vlaků. Speciálně konstruované jsou i vnitřní prostory, které musí být dostatečně velké pro pohyb na vozíku a umožnit jeho zajištění v oddíle pro cestující. Zvětšené přístupné prostory jsou i na sociálním zařízení. Pro nevidomé vybavujeme soupravy systémem naváděcích majáčků nebo dálkovým otevíráním dveří slepeckou „vysílačkou“. Rychle rostoucí zájem o cestování ze strany osob se zdravotním postižením vnímáme jako největší ocenění všech změn, které pro jejich komfortní přepravu podnikáme, i když máme ještě stále co zlepšovat,“ říká Michal Štěpán, člen představenstva Českých drah odpovědný za osobní dopravu.

V letošním jízdním řádu nabízí národní dopravce České dráhy přepravu osob na vozíku ve 4 914 vlacích na území celé České republiky i do zahraničí. Je to o 258 vlaků více než v roce 2016. Nabídka bezbariérového cestování se rozšířila například na trase Praha – Pardubice – Česká Třebová – Brno o menší a středně velká města jako jsou Přelouč, Choceň, Svitavy nebo Blansko. Počet bezbariérových spojení se rozšířil také na spojení Prahy, Ústí nad Labem a Děčína. Podstatně se tak zlepšila doprava pro vozíčkáře z nejsevernějších oblastí Čech, ze Šluknovského výběžku, do Prahy a do dalších míst republiky.

Systém objednávky osob se zdravotním postižením, především vozíčkářů, kteří potřebují asistenci při svém cestování, zaznamenal za loňský rok celkem 7 150 objednávek, z toho bylo 5 957 cest realizovaných. Část cest zrušili sami cestující, např. ze zdravotních důvodů nebo změnili své plány. Pozitivní je, že pouze 5,8 % z těchto žádostí musel dopravce odmítnout, např. z důvodu výluk a jiných překážek, které nedovolily zajistit bezpečnou přepravu a pohyb na vozíku.

Osobám se zdravotním postižením včetně vozíčkářů slouží také podrobný informační servis, objednávkový systém, přehled o přístupnosti stanic a vlaků a další informace na webu www.cd.cz/bezprekazek.

Zdroj: CD

Další články z IZDoprava.cz

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/web/virtuals/59830/virtual/www/wp-content/themes/izdoprava/footer.php on line 120
X
Přidejte si IZDoprava.cz na facebook a žádný článek Vám neunikne.