Autobusy mohou jezdit na zavolání!

Od 6.3.2011  mohou obyvatelé Zbiroha na Rokycansku teleonicky objednat autobus na trase spojující náměstí a nádraží. Služba funguje v pracovní dny ve večerních hodinách. V budoucnosti by mohla doprava na zavolání fungovat i v dalších obcích. 

Novinku poptávkové dopravy na zavolání zavádí dopravce Autobusvá doprava – Miroslav Hrouda s.r.o. ve spolupráci s Plzeňským krajem a obcí Zbiroh. Cestující si s dvacetiminutovým předstihem objednají spoj. Pro zajištění provozu je připravený mikrobus pro osm cestujících a problém není ani s řidiči, kteří ve Zbirohu bydlí. Poptávková linka jezdí o časech po 20.00 hodin s ohledem na jízdní řád vlaků. Časové údaje a spojení najdou zájemci na stránkách firmy Autobusová doprava – Miroslav Hrouda s.r.o. Firma provozuje linky v okolí Zbiroha směrem na Zvíkovec, Rokycany, Plzeň a Prahu a provoz MHD v Rokycanech

Autobusy na zavolání jsou vhodné v těch místech, kde není o večerní spoje velká a jistá poptávka. Společnost Poved, která je organizátorem veřejné dopravy v Plzeňském kraji, sleduje zájem starostů a občanů z obcí a dle zájmu a také osvědčení nové formy dopravní služby se bude zvažovat o zavedené poptávkové linky jinde.

O variantě zavedení veřejné dopravy s telefonickým objednáním v dostatečném časovém předstihu uvažuje i Jihočeský kraj. Pro tyto nepravidelné poptávkové spoje by mohly být využívány minibusy, mikrobusy a v některých případech i auta. Možné varianty jsou ve fázi úvah a předběžných ekonomických a organizačních zhodnocení. Je jasné, že zajirentabilnost, dopravce,štění veřejné dopravy v krajích je „žhavé téma“. Na jednu stranu jsou zde pořadavky občanů, kteří na dopravní spojení autobusem spoléhají, na druhou stranu je potřeba zvážit  rentabilnost každé linky. Využití menších vozidel a možnost propojení s dopravcem telefonicky může být jednou z cest, jak využívat finanční prostředky úsporně a současně uspokojit poptávku cestujících v dané oblasti.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,48152 s | počet dotazů: 144 | paměť: 69928 KB. | 20.04.2021 - 20:49:51
X