Spolupracujeme s:  Kritiky.cz | MujTip.Info | ČSKR.CZ | X-Box-hry | Simca's web

Trolejbusy v Jirkově nebudou, ale v Chomutově si jejich provoz ponechají
Duben přinesl  vedení Dopravního podniku měst Chomutova a Jirkova a.s. zásadní informace. Vedení obou měst jednalo a přijalo závazná rozhodnutí  o zajištění provozu trolejbusových linek. Zastupitelstvo města Jirkov na svém jednání 6.4.2016 schválilo ukončení provozu trolejbusové MHD na území města Jirkova od 1. 1. 2017. Starosta města nyní musí dojednat a smluvně vyřešit s Dopravním podnikem měst Chomutova a Jirkova a.s., případně s jiným dopravcem, nové řešení provozu MHD na rok 2017 a další období.

Vedení města Chomutova však na jednání 11.4.2016 trolejbusovou dopravu  podpořil. Stalo se tak i navzdory tomu, že sousední Jirkov trolejbusy už nechce a od 1. 1. 2017 je přestane platit. Chomutov má s Jirkovem společnou síť MHD a obě města spolu vlastní dopravní podnik.  Rozhodnutí zastupitelstva v Chomutově bylo jednoznačné a trolejbusy podpořili téměř všichni přítomní zastupitelé napříč politickým spektrem, dva se při hlasování zdrželi.

Možná změna dopravy se řešila dlouhou dobu. Hlavní důvody byly dva. Prvním byla jasná deklarace Jirkova, že trolejbusy nechce kvůli vysoké ceně a zastaralému vozovému parku. Šance  pro dopravní podnik se nabízí v dotačním programu, ve kterém je možné žádat o peníze na nové vozy. Zastupitelé rozhodli, že si Chomutov objedná u dopravního podniku provoz MHD na dalších deset let.

Snahy zajistit  veřejnou dopravu  v uvedených městech jedním dopravcem se datují od začátku devadesátých let minulého století. Dne 1. října 1990 vznikl samostatný státní podnik Česká automobilová doprava Chomutov, státní podnik (ČAD), zajišťující provoz chomutovské a jirkovské městské hromadné dopravy (MHD). K urychlení dopravy měla původně přispět stavba tramvajové trati, ale ta se neuskutečnila. Dne 7. září 1992 však byla zahájena stavba tratě trolejbusové a od  1. července 1995 začal její pravidelný provoz. V současné době má společnost 16 trolejbusů(10ks ŠKODA 15TR 11/7, 1ks IRISBUS 25 TR CITELIS, 5 ks SOLARIS TROLLINO). 

Akciová společnost Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova byla založena 1.4.1996 a akcie podniku byly rozděleny podílem mezi obě města. Ve vedení společnosti a v dozorčí radě jsou zástupci vedení obou dotčených měst.

Další články z IZDoprava.cz

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
X
Přidejte si IZDoprava.cz na facebook a žádný článek Vám neunikne.