Partnerské stránky: Simpsonovi.Blog | Rick a Morty | Rozčarování | Futurama

Aktuální doporučení k cestám do Iráku


Ministerstvo zahraničních věcí České republiky varuje občany ČR před cestou do Iráku. S ohledem na dlouhodobě nestabilní celkovou bezpečnostní situaci (lokální vojenské operace, atentáty na civilní obyvatelstvo, riziko zranění, usmrcení či únosu) důrazně doporučuje do země necestovat. Bezpečnostní situace v Iráku je dlouhodobě nestabilní, od počátku roku 2013 roste počet teroristických útoků a od ledna roku 2014 je západní a severozápadní oblast Iráku dějištěm aktivit vojensky organizovaných jednotek teroristické organizace tzv. Islámského státu (IS, dříve ISIL). Jejich teroristickými útoky je již ohrožována i původně relativně bezpečná oblast autonomního Regionu iráckého Kurdistánu (provincie Dohuk, Erbil, Sulajmanyia). V nadcházejících zimních měsících dochází dle informací našich úřadů k dalšímu zvýšení rizika provedení teroristických útoků přímo v Erbílu.

Ministerstvo upozorňuje také na kritický technický stav vodní přehrady v Mosulu. Občané ČR by při plánování svého nezbytného pobytu na celém území Irácké republiky tuto skutečnost měli vzít v úvahu. Nebezpečný vzhledem k frekvenci a nahodilosti útoků proti civilnímu obyvatelstvu i cizincům, je dále nejen pobyt v místech soustavných bojů, ale i kdekoli na celém území Iráku. V souvislosti s případnými nezbytnými cestami českých subjektů do Iráku, Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje před cestou kontaktovat Velvyslanectví ČR v Bagdádu, popřípadě generální konzulát v Erbilu. Oba úřady mohou poskytnout informace o aktuální situaci v konkrétním regionu země.

V zemi je omezený přístup k základní zdravotní pomoci. Rizika pozemní přepravy se rozšířila prakticky na celé území státu a nelze ji proto doporučit. Vnitrostátní letecká přeprava funguje mezi Bagdádem a městy Erbil, Sulajmanyia, Basra, Nadjaf, avšak letenky jsou obtížně dostupné a mnozí mezinárodní letečtí přepravci již z bezpečnostních důvodů přerušili svoje lety do některých částí Iráku (např. irácký Kurdistán).

Publikováno: 04.12.2015 / 12:45 Stále v platnosti: 7.12.2015

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 1,40192 s | počet dotazů: 212 | paměť: 30531 KB. | 09.02.2023 - 13:15:58