Partnerské stránky: Simpsonovi.Blog | Rick a Morty | Domacírady

23.8.2014 – odhalení sochy Josefa Švejka na cestě k mostu v Putimi

Odhalení sochy Josefa Švejka
Odhalení sochy Josefa Švejka,23.8.2014

Od soboty 23. srpna 2014 najdou turisté v Putimi na Písecku socha Švejka stojící na cestě ke kamennému mostu.  Sochu slavnostně odhalili v sobotu 23.srpna 2014  hejtman Jiří Zimola, starosta Petr Matouš, Richard Hašek – vnuk spisovatele Jaroslava Haška, akademický sochař František Svátek – autor sochy a Přemysl Kubišta, coby současný představitel Švejka. Jedná se o první sochu umístěnou v České republice.

Starosta Putimi Petr Matouš řekl na slavnostním odhalení sochy, že myšlenka o umístění sochy Švejka v obci vznikla už v roce 2008. Tehdy ji ale zhatily povodně, které Putim následujícího roku zasáhly. „Od té doby ale Sdružení přátel Putimi pracovalo na tom, abychom tu tuto sochu měli. A jsem rád, že jsem našel podporu na kraji, že se pan hejtman za tuto myšlenku postavil a pomohl nám ji dotáhnout až do konce,“ upřesnil.

Bronzová socha měří 180 centimetrů a váží zhruba 200 kilogramů. „Pokud jde o postavu jako takovou, vycházel její autor – jihočeský akademický sochař František Svátek, z literární ne filmové tradice,“ nastínil Matouš. Na jejím financování, když celkem vyšla na 410 tisíc korun, se podílel Jihočeský kraj, obec Putim, Sdružení přátel Putimi včetně darů od jednotlivců a Agentura CzechTourism.

Další informace o Putimi a mostech najdou zájemci v článku s července 2006 https://www.izdoprava.cz/2006/07/putimske-mosty/

 

Obec Putim nejvíce proslavil Haškův román

*Vesnice se proslavila v literatuře – v Putimi se odehrává část příběhu vojáka Švejka z románu českého spisovatele Jaroslava Haška z let 1921 až 1923.

*Většina lidí zná Putim z filmu Poslušně hlásím z roku 1957.

*Scéna z místní četnické stanice s bravurním Jaroslavem Marvanem a Rudolfem Hrušínským patří k tomu nejlepšímu z celého filmu.

*Na domě, kde se scéna natáčela je umístěná pamětní deska.

*Toto dílo je bylo přeloženo do 58 jazyků a patří mezi TOP 20 dosavadních nejvýznačnějších knih světové literární tvorby.

*Hlavní hrdina knihy měl dosud sochy a pomníky ve světě v celé řadě měst – celkem 13, například v Humenném na Slovensku, v polském Přemyšlu a Sanoku, v ruském Petrohradu, Omsku a Bugulmě, v ukrajinském Kyjevě, Lvově a Doněcku. A nyní ji bude mít i v Putimi.


Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 0,84496 s | počet dotazů: 179 | paměť: 21692 KB. | 05.12.2021 - 12:22:28
X