Spolupracujeme s:  Kritiky.cz | MujTip.Info | ČSKR.CZ | X-Box-hry | Simca's web

Novinky v nákupu jízdného a nové celostátní slevy od září 2018
V průběhu srpna 2018 dojde ke změně způsobu odbavování cestujících v systému Pražské integrované dopravy. Hlavní novinkou je rozšíření možnosti nahrát si předplatní kupóny PID na In Kartu Českých drah nebo na bezkontaktní platební kartu. Při nákupu jízdného přes internet na e-shopu Lítačky nebo Dopravního podniku hl. m. Prahy už nebude nutné chodit k validátoru. Zároveň se výrazně rozšíří možnosti pořízení jízdenek pro jednotlivou jízdu prostřednictvím nové mobilní aplikace PID lítačka. Od září 2018 budou také zavedeny výrazné celostátní slevy v příměstské dopravě pro děti, studenty a seniory. Za čtvrtinu ceny obyčejné jednotlivé jízdenky nebo předplatního kuponu budou moci cestovat mladí do 18 let, studenti do 26 let a senioři nad 65 let. Změny doznají také jednodenní jízdenky pro příměstské cestování.

S PID lítačkou nakoupíte jízdenky mobilem, na In Kartu i na platební kartu

Díky nové mobilní aplikaci „PID lítačka“ bude přibližně od poloviny srpna možné nakoupit jízdenky PID pro jednotlivou jízdu jednoduše přes mobilní telefon, a to nejen pro cestování po Praze, ale i v mimopražských tarifních pásmech PID, tedy i ve vlacích a příměstských autobusech. K dispozici bude celý sortiment plnocenných jízdenek dle pásmové i časové platnosti (od základní dvoupásmové jízdenky za 12 Kč až po jedenáctipásmovou jízdenku za 84 Kč). Koupit bude možné i jedno- nebo třídenní jízdenky pro Prahu nebo všepásmové jednodenní jízdenky PID za 240 Kč.

Výrazné zjednodušení a rozšíření možnosti nákupu jízdného se týká také pravidelných cestujících, kteří používají předplatní kupóny. Kromě zachování současných papírových kupónů bude výrazně rozšířena možnost nákupu elektronických kupónů jak pro Prahu, tak pro příměstské cestování ve Středočeském kraji. Elektronické kupóny PID bude nově možné si nahrát kromě Lítačky také na In Kartu Českých drah nebo bezkontaktní platební kartu Visa nebo Mastercard, a to na e-shopu Lítačky, nově bez nutnosti použití validátoru. Zároveň bude ukončena možnost nahrávání kupónů na Opencard (cca od října 2018), přičemž již zakoupené kupony na Opencard budou platit až do konce své platnosti.

Jízdné za čtvrtinu pro děti, studenty a seniory v příměstské dopravě

Od 1. září 2018 dojde k zavedení celostátních slev na jízdném pro děti, studenty a seniory v příměstské dopravě. Pro děti a juniory od 6 do 18 let, pro studenty od 18 do 26 let a pro seniory od 65 do 70 let bude nově poskytována ve vlacích i příměstských autobusech PID 75% sleva z plnocenného jízdného. Sleva bude poskytována na jednotlivém i předplatním jízdném, a to ve vnějších (mimopražských) pásmech a také v dojezdových pražských pásmech 0 a B.

K prokázání nároku na tuto celostátní slevu bude postačovat prokázat věk (například průkazkou PID, žákovským průkazem, občanským průkazem nebo cestovním pasem), ke slevě pro studenty od 18 do 26 let bude nutné se prokázat ještě potvrzením o studiu. Tyto slevy nově nahrazují žákovské jízdné v příměstské dopravě. Pro cestování po Praze se posouvá věková hranice mezi kategoriemi Junior a Student z 19 na 18 let, což fakticky znamená nově nutnost doložit potvrzení o studiu i pro osmnáctileté, pokud chtějí cestovat za zlevněné předplatní jízdné.

Ceny zlevněných jízdenek pro jednotlivou jízdu pro příměstské cestování (75% sleva)

od 1. září 2018

Cena Pásmová platnost Časová platnost
3 Kč (neplatí ve vlacích ani v pásmech 0 a B ani na území Kladna) 2 pásma 15 minut
4 Kč (neplatí v pásmu 0) 2 pásma 30 minut
6 Kč 3 pásma 60 minut
8 Kč 4 pásma 90 minut
10 Kč 5 pásem 2 hodiny
11 Kč 6 pásem 2,5 hodiny
13 Kč 7 pásem 3 hodiny
15 Kč 8 pásem 3,5 hodiny
17 Kč 9 pásem 4 hodiny

Tyto jízdenky nelze použít v pásmu P (MHD Praha) ani pro vnitroměstské cesty po Praze!

Ceny zlevněných předplatných jízdenek pro příměstské cestování (75% sleva)

od 1. září 2018

Počet pásem Cena – měsíční Cena – čtvrtletní
1 pásmo (neplatí v pásmu 0 vč. B) 75 Kč 190 Kč
2 pásma 115 Kč 300 Kč
3 pásma 175 Kč 450 Kč
4 pásma 230 Kč 600 Kč
5 pásem 282 Kč 750 Kč
6 pásem 337 Kč 900 Kč
7 pásem 390 Kč 1050 Kč
8 pásem 445 Kč 1200 Kč

Nové síťové jednodenní jízdenky

Od 1. září 2018 dojde také ke změně cen a struktury jednodenních (24 hodinových) jízdenek pro příměstské cestování:

Cena Pásmová platnost Časová platnost
160 Kč Praha + pásma 1 až 4 24 hodin
150 Kč (zvýhodněná 37 Kč) Středočeský kraj (pásma 1 až 7, výhledově až 9) 24 hodin
240 Kč všechna pásma PID 24 hodin

Další rozšiřování Pražské integrované dopravy – nová tarifní pásma 8 a 9

Pravděpodobně v průběhu podzimu 2018 dojde k dalšímu rozšíření systému PID o tarifní pásma 8 a 9. Tím by mělo dojít k zaintegrování zbylých železničních tratí na celém území Středočeského kraje a k otevření možnosti postupného dointegrování středočeských autobusových linek. Zároveň se s tímto rozšířením připravuje zavedení ročních kuponů pro vnější tarifní pásma.

 

Ke stažení

Kompletní znění Tarifu PID

Příspěvek Novinky v nákupu jízdného a nové celostátní slevy od září 2018 pochází z Pražská integrovaná doprava

Celý článek na serveru našeho partnera...

Další články z IZDoprava.cz

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
X
Přidejte si IZDoprava.cz na facebook a žádný článek Vám neunikne.