Spolupracujeme s:  Kritiky.cz | MujTip.Info | ČSKR.CZ | X-Box-hry | Simca's web

Operátoři v  Dopravně Informačním Centru v Ostravě komunikují s řidiči na dálnici D1
V nenápadné budově je umístěno pracoviště, které zpracovává  velké množství  informací týkajících se provozu na silniční síti ČR a současně již aktivně vstupuje do provozu na naší dopravně nejzatíženější dálnici D1. FOTO v článku.

Národní Dopravně Informační Centrum (NDIC) zpracovává informace získané z různých zdrojů (  dopravní policie, hasiči atd.) a po jejich kontrole a vyhodnocení jsou pak přeneseny do mapy silniční sítě ČR. Základní informace jsou pak pro běžného uživatele přístupné na webových stránkách www.dopravniinfo.cz a tvoří také informační zdroj pro média.

NDIC - místnost operátorů  NDIC - pracoviště operátora

Na fotografiích je zachycena pracovní místnost operátorů. Na čelní stěně jsou všechny obrazovky z dopravních kamer umístěných na D1. V případě potřeby mohou operátoři na jednotlivých pracovištích vkládat texty do informačních tabulích. V současné době pracuje 7 operátorů ve směnném provozu. Na mapce na čelní stěně místnosti jsou zobrazeny textové tabule s aktuální textem. Operátoři mají možnost měnit texty na proměnných informačních tabulích s ohledem na aktuální dopravní situaci, kterou sledují na kamerách ale dostávají informace i z dalších zdrojů( police, krajské správy atd.).

Jaké informace se na proměnných informačních tabulích zobrazují?

1.řádek primárně označuje název komunikace nebo úseku

př. D1 57 km

2. řádek primárně zobrazuje typ události nebo problému

př. „nehoda kamionu“

3. řádek primárně zobrazuje doporučení nebo opatření

př.“ provoz v 1 pruhu“

 V klidové situaci jsou umístěny tzv. klidové texty

př.“ dodržujte bezpečné rozestupy“

 Proměnná informační tabule má textovou část  a kromě toho je součástí pro provozní informace i proměnné informační značky zobrazující piktogramy v podobě dopravních značek.

 Testovací provoz celého systému proměnných textových tabulí bude trvat do konce roku 2009. V současné době je připravovaný systém pro liniové inteligentní řízení dopravy na dálnici D1 úseku v okolí Brna a v okolí Prahy.  Dohledově bude na D1 umístěno 22 portálů proměnných textových tabulí a 48 dohledových kamer.

Národní Dopravní Informační Centrum poskytuje také zázemí při jednání a práci pracovních skupin pro krizové situace. V místnosti s velkoplošnou obrazovkou o rozměrech 8 x 1,5 mertů  je možnost realizovat videokonference a sdílení informací se všemi složkami krizového řízení.

Související články: “ Na novém úseku..“ z 1/2009

Další články z IZDoprava.cz

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
X
Přidejte si IZDoprava.cz na facebook a žádný článek Vám neunikne.
Rozhovor s Lubomírem Smékalem na Kritiky.cz
Rozhovor s Lubomírem Smékalem